Advertisements

Is Butter a Carb?

“Is Butter a Carb?” is an iconic quote from Mean Girls and I had been thinking about it ever since, pondering over this question.

I guess it is one in today’s society that we must all answer at some point. We have been taught to think critically about some of the information that we see and hear, surrounding diets. I have never been a huge fan of the word “diet”.

“Is Butter a carb?” is an actual book written by Rosie Saunt and Helen West. Here they talk about weight stigma as well as the good and the bad fats. They dispel many of the myths of the fitness industry these days surrounding nutrition and weight loss. I got the book on Amazon.com.

Here they talk about diet culture and the weight stigma. Here they say that “it’s a bitch” and diet culture means purchasing the latest products at the gym that will help make you skinnier. Around 60% of adults are ashamed of how they look and its the same in Australia. Just in fact, this week at the gym a woman wanted to lose weight but she is perfect just the way she is. If she loses any more weight she could lose her period.

The book talks about cosmetic procedures as one of the most expensive ways to lose weight. In Australia we spend so much money on these useless procedures.

Should we quit sugar?

The answer is it depends! If it is added sugar then I’d say definitely. There are 42 sugars in the list. Most diet and wellness bloggers say quit all sugars. But I say keep the free ones. The free ones are found in things like fruit and milk. We need these to function properly. The other sugars we can quit.

But what about carbs and proteins?

We need them to survive. Without them we may as well not live. We need them for fiber and its better to go whole grain rather than the white starchy stuff. And most carbs do not make us fat- its what you choose that does. They recommend that you go low carb if you are trying to lose the weight.

We need proteins for muscle building. Without muscle building we cannot do much. Our bodies cannot function without protein.

Supplements do we really need them?

Yes we need them for our general wellbeing. But we can get most of the vitamins that we need from food. If we eat a balanced diet then yes we can get most things from food

Gut Health

Gut Health is a major health trend and we need to eat well for our gut to be healthy. If our gut is not healthy we get sick easily.

Do buy the book as its worth a read. And don’t be afraid of food. Diet culture is everywhere and don’t get too caught up in it.

Advertisements

Our January stats

We talk about our January stats.

In January the bushfire season worsened and then the Coronavirus hit. Like many businesses in Melbourne our blog was impacted a bit from these effects. That month we were involved in the bushfire efforts and promoting that people donate to them

Views on WordPress blog was 246 which was not great. That was down by 100 despite January being a busy month for the gyms. 71 people came from India. This might mean that Indians want to find some ways to live healthily and happily. The time that most people visited was between 12am-7am AEST.

Our Instagram followers were down by 30 people as most people liked to diet and lose weight fast. The picture with the detox juice got 10 likes and was regrammed from somewhere else. That someone else on Instagram got a lot of blasting for their picture and their diet. Most people agreed with us as this was not a good way to diet. In fact we reported them but they were never taken down on Instagram. Things like this we report as it is a danger to everyone’s health.

Our Twitter stayed the same as Coronavirus became the new hit. In fact we have about 393 followers. Some people left and others stayed on.

Goals for February

In February we’d like to have more views on our WordPress blog. We also would like to have more views and likes on Instagram as that says that people value their health.

We’d also like for people to donate as much as they can to the bushfire efforts. We’d like to see more visitors from other countries except for China to come and visit Australia as much as they can to help boost Australia’s economy. At the moment tourism is suffering.

Rustica Sourdough

We write this as part of our Febfast where we gave up on added sugars!

Rustica Sourdough is a bakery in Melbourne and here they are really popular with the locals in Fitzroy. So much so that there is another store in Melbourne central. This store would suit International students and locals just fine as it is a healthy eating cafe.

The staff are lovely and down to earth and at 3:30pm when we went last time they were happy to serve us even though they have worked a long and tiring day. It’s always busy with people

I really liked their vegan breakfast bar as it is a good way to start the morning and they were Instagram worthy. Here they were not too sweet and aimed at 160-200 calories this bar is a must for those that want to lose the weight.

Also I love their teas and relaxed environment! It is in a shopping centre and it has some seating outside its store as well as inside. They also have a great range of coffees and I enjoy their cold brew.

If you are in Melbourne central do come by and check out their awesome coffees on Level 2 where all the clothing stores are.

Lets move 365: Don’t forget your vitamins

Many people don’t get enough vitamins and minerals from their everyday diet. We explain what happens when people don’t get enough from their diet.

Food is not everything. In order to maintain good health students need to have some vitamins in their daily intake. We need vitamin A, B12, C and other vitamins. We can get this in a supplement form or as part of eating a balanced diet. The body cannot make its own minerals and vitamins and therefore we must get them from food and other supplements

Having enough vitamins and minerals mean that students have a lower chance of getting a cold or flu in winter as their immune system is great.

What does the immune system do?

It helps fight the bad bacteria and protects you against disease. It is made up of a number of cells and proteins in the body and it keeps a record of every germ that comes through the body. It could be whether you did not wash your hands properly to the common cold and flu.

If we don’t get enough vitamins and minerals the immune system will be deficient and will not perform as well.

What else happens if we don’t eat enough vitamins and minerals?

  • Brittle bones which is a result from calcium and vitamin D deficiency
  • Our physical and mental function can deteriorate- our body needs food to function properly
  • Anaemia which is a result from iron deficiency
  • Muscle cramps which is from not having enough potassium in the diet

So how do we prevent these deficiencies?

We should eat more of the right stuff when we can. When we track the food that we eat each day, take a look at the report at each of the vitamins and minerals section and that will give you some feedback on whether you are eating enough.

Choosing the best coffee machine

Melburnians and other people love their coffee and are very particular about it. If you were to buy your coffee each day it would be about $28 per week or $1456 per year. That’s a lot of money and paper cups used if it is a takeaway one.

So most people prefer to buy a coffee machine and their capsules which can save them a lot of money over time.

Photo by Chevanon Photography on Pexels.com

Budget

How much am I willing to spend? Am I willing to spend a lot or a little bit. Most Nespresso machines cost between $500-$1000. Where as a machine in Aldi costs about $90-$150. And don’t forget the capsules which cost extra

Maintenance

A coffee machine can last for years if you use it properly. Follow the manufacturer’s instructions for cleaning. Do clean it after every use.

Most machines have a warranty period of one to three years. If there is a part that is not working properly and you did everything that you were supposed to, then you can take it to the manufacturer or retail store and get it fixed at no extra cost.

Try out the coffees before you buy.

This is a good idea to see how your prospective machine works and how to use it. Does it make good coffees or do they make crappy ones? A good cup of coffee is what matters to most people. Do you have to press many buttons to make the coffees. Does it make a lot of noise?

Most places will have test coffee machines and sales reps and you can see how they work. You can also ask them questions about their machines.

Do shop around for the best one. What works for one person might not work for others.

The Pantry Challenge

Food wastage costs us about $30 billion each and so as a part of the Sustainable Living festival we did the Pantry Challenge in January.

We had so much leftover food from last year at Christmas time and November when we catered for a wedding. During this challenge we managed to use up most of the food. Some of it though we gave it away to those that were less fortunate via the Ascot Vale Little Pantry. We ate the croutons and other things and donated that Maggi two minute noodles that we don’t eat.

We used up some of that Couscous and it was yum.

During the last few days of the challenge we used the nuts and seeds that we had leftover to make nut bars. Normally nut bars costs about $3- $6, but if we make them at home its about $0.50 per bar. The linseed that we used from last years Fitness Expo was free, but the other nuts and things cost us about $15 altogether.

One day I had the leftover honey as a bit of added sugar. All the manuka honey that was in the pantry was also used up. We ate up all the Goji berries and noodles in the pantry. Also all the cans of beans was eaten then. At the RPM initial training I ate the last of the protein drinks.

Do the Pantry challenge if you can. You might just find something useful out of it and you might just save yourself a bit of money in the process

McDonalds new vegetarian burger

McDonalds has this new vegetarian burger and we review it here.

It is American Heart Health Month and for that month I decided to try the new McDonald’s Vegetarian burger thinking that it would be healthier for us. By that I mean that there’s no meat in the burger. Vegetarian means that the food would have less fat in there.

I saw the ad for their vegetarian burger online and really wanted to try this and see whether or not they compare to other vegan and vegetarian products that I have had. The other vegetarian products that I have had are healthy and are tasty. They have the right amount of salt and fat in them. We should have 16g or less of saturated fat daily.

People go into McDonalds each day for breakfast, lunch and dinner. Some people go in there almost everyday

Here their burgers have 21g of fat and are about 488 calories a serve. I ordered it with a meal like most people do. But what’s interesting is that their Big Mac has 28 grams of fat (10 of it is saturated). Here I loved the patty. The patty was creamy and there was not a lot of sauce to it. I had this with a diet coke.

People get the meal to takeaway. But you know what that paper bag along with all the other papery bits goes to landfill

It took a while to burn off and when it did it was all good. I ran a slow training race today because of that! And I nearly threw up a few times.

In short: its better to get it and other McDonald’s meals just as a treat, not for convenience

Phillips Airfryer by Akira

I have got mine a little more than a year ago and I have enjoyed the fat free takeaway food that I have made at home. The airfryer costs about $200 at Harvey Norman but it lasts for a while. We can cook many things in it

This is a no mess and no fuss machine. Although I have to admit that it does take up a lot of bench space.

The only con is is that you have to cook the food outside due to the smokiness.  It is also heavy to carry so a person that can carry strong things is a must.

Here’s a recipe for air fried Southern fried chicken from Lazy Awesome dad

You can also make other things like wedges and roast pork in it and here’s a video from Airfryer Masterchef

John west tuna

John West tuna is one of my favourite brands of all time. Here it is really versatile and they can be added to everything savoury from pizza to pasta.

They also come in many different varieties and packs. Sometimes you can buy for $4 for a pack of 6 at Woolies and Coles. They are about 113 calories with 11g of protein and some good fats. For lunch at uni I’d like to have it with salad or in a sandwich.

If I was doing dinner that night I might like to have a simple spaghettini pasta with olive oil, cherry tomatoes and tuna. And sometimes olives. It really doesn’t take too long to make.

Here is a recipe by Victorian Institute of sport. We love making this pasta bake which fills me up

 

Homemade Char siu

Char Siu is the Cantonese version of sweet BBQ roast pork. Except in our case we didn’t put a lot of sugar in it. In fact ours is minimalist. We also used the airfryer to roast the pork which saved us a lot of time and cleaning up. And because it was outside there was no BBQ pork smell wafting around.

Before the airfryer we used a microwave oven in which we had to clean it after use and also soak the trays meaning a house full of roast pork smell.

Here is a recipe from Chinese Cooking Demystified

 

You can enjoy this with rice or noodles. You can enjoy this with noodles in soup. Most of the ingredients you can get from chinese shops.

%d bloggers like this: